Usability

W dzisiejszych czasach strony www, sklepy internetowe oraz wszelkiego rodzaju aplikacje nie mogą być tworzone z pominięciem tzw usability. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie? Wikipedia podaje definicję usability jako:

Użyteczność (ang. usability) – własność produktów decydująca o ich jakości użytkowej. Pojęcie to odnoszone jest najczęściej do interaktywnych urządzeń, aplikacji oraz stron internetowych (jako web usability).

Mówiąc wprost chodzi o zaimplementowanie projektów w taki sposób, żeby były jak najbardziej przyjazne dla użytkowników końcowych. Dlatego też zmodyfikowaliśmy podejście „Klient ma zawsze racje” do „Klienci naszych klientów mają zawsze rację”. To pozwala nam mieć pewność, że docelowi użytkownicy naszych produktów będą korzystali z nich we właściwy sposób oraz, że sprawi im to przyjemność.

Nasza oferta skierowana jest do klientów chcących stworzyć nowy serwis jak również, a może zwłaszcza do firm istniejących w Internecie od jakiegoś czasu, których witryny internetowe nie spełniają pokładanych w nich nadziei.

W zależności od potrzeb proponujemy trzy rodzaje testów użyteczności:

1. Audyt wstępny

Zawiera w sobie ustalenie najważniejszych elementów serwisu, stwierdzenie czy strona posiada wszystkie ważne punkty charakterystyczne. Sprawdzenie czy punkty te są stworzone zgodnie ze standardami i wytycznymi promowanymi przez największe agencje na świecie.

Efektem będzie raport ekspercki szacujący koszt testów z wykorzystaniem użytkowników oraz wskazujący wstępnie błędy na stronie.

Czas przygotowania raportu 3 dni od przyjęcia zlecenia.

2. Testy z wykorzystaniem grupy użytkowników

Zawierają w sobie stworzenie grupy zróżnicowanej wiekowo, dostosowanej do produktu/usługi oferowanej na stronie klienta. Przeprowadzenie testu użyteczności, zgodnie z checklistą przygotowaną pod specyfikę branży klienta.

Efektem będzie raport w oparciu o wyniki testów użytkowników. Wskazujący błędy występujące na stronie oraz rozwiązania dzięki, którym można je naprawić, wraz z wyceną kosztów i czasu wykonania niezbędnych zmian.

Czas przygotowania raportu około 7 dni od przyjęcia zlecenia.

3. Testy zwiększające użyteczność strony

Zawierają w sobie przeprowadzenie większej ilości testów, ze specjalnie wyselekcjonowaną grupą użytkowników. Przedstawianie wyników klientowi na bieżąco i wprowadzanie zmian w trakcie projektu. Możliwość zamówienia dodatkowych testów jeśli okaże się to konieczne. W takim przypadku koszty są ustalane indywidualnie.

Efektem będą  raporty testów użytkowników przedstawiane klientowi na bieżąco i propozycję modyfikacji elementów, które na stronie okażą się błędnie zaprojektowane. Przeprojektowanie strony i sprawdzenie efektów jakie przyniosła wprowadzona zmiana.

Czas przygotowania raportów – w trakcie trwania testów.